Növekvő fogyasztás, emelkedő GDP, kirobbanó gazdasági hangulat és globális bővülés jellemezte a 2009-et követő 10 évet, amikor a koronavírus 2019 végén megjelent Kínában.
Európa hetekig, hónapokig csupán megfigyelői volt az eseményeknek, mindaddig, amíg a részvények és a vezető indexek jelentős zuhanásokba kezdtek a hír hallatán, miszerint a koronavírus megjelent az öreg kontinensen és a világ több országában is.
Annak érdekében, hogy megfelelő higgadtsággal tudja kezelni a piac reakcióját, – az amúgy teljesen természetes és már sokszor látott folyamatot -, összegyűjtöttük Önnek a legfontosabb információkat a koronavírusról, a részvénypiacok zuhanásáról és ennek kezeléséről, kitérve a benne rejlő befektetési lehetőségekre.
MIÉRT KAPITULÁLNAK A RÉSZVÉNYPIACON?
Egy világjárvány lassítja a turizmust, az utazásokat, az üzleti tevékenységeket. Ha kevesebbet utaznak az emberek, akkor kevesebbet költenek. Utazásra biztos. Hong Kongban már 2020 február végén üresen áll a szállodai szobák 90%-a. A boltok polcai üresek, a lakosság maszkokban járja az utcákat.
Ha kevesebbet költenek az emberek, a vállalatoknak csökken a profitja. Egy vállalat értékét pedig hosszútávon az határozza meg, hogy mennyi profitot képes termelni. Ezzel el is értünk a részvényárfolyamok eséséhez.
- De a piacot nem csak a tények, hanem a hangulat is mozgatja.
- A koronavírus gazdaságra gyakorolt tényleges és várt hatása egyelőre minimális.
- Pánikhangulatban gyakran összemosódnak a személyes félelmek és a veszély valós mérete.
- Az apokaliptikus hangulatkeltéshez pedig a média is jelentősen hozzájárul.
A befektetési piacok leggyakrabban szélsőségektől szélsőségekig mozognak. Közhelynek számít, de igaz: magasról lehet nagyot esni.
2019 az előző évtized legjobb éve volt, hatalmas nyereségekkel. A pattanásig feszített optimista hangulatban jobban féltik a befektetők az elért profitot, így jelentős összegű eladások indultak el.
MIÉRT ESNEK AZ AMERIKAI VÁLLALATOK RÉSZVÉNYEI, HA A KORONAVÍRUS EGYELŐRE FŐLEG KÍNÁBAN ÉS KIS MÉRTÉKBEN EURÓPÁBAN VAN JELEN?
A globális GDP 19,3%-át Kína adja. A SARS járvány kirobbanásakor 2003-ban ez még csupán 8,7%-ot tett ki. Ha a kínai gazdaság lassul az kihat az egész világgazdaságra.
EZ MOST AKKOR EGY ÚJABB 2008-AS VÁLSÁG?
Egyáltalán nem.
A piacok aggódnak, a pénzügyi rendszer viszont nincs válságban.
A kettő között óriási a különbség. 2008-ban attól tartottak a befektetők, hogy összeomlik a világ pénzügyi rendszere és a semmivé válik a megtakarításuk. A járványtól való félelmek ennél sokkal egyszerűbb okra vezethetők vissza: kevesebb profitra számítanak a befektetők.
2009-2019. közötti időszakban folyamatosan jelentek meg a jobbnál jobb hírek. Növekvő bevételek, tartós optimizmus, a hosszú gazdasági növekedés időszaka. Bár folyamatosan ott volt a levegőben egy válság lehetősége, de amíg a gazdaság növekszik, nincs valós ok az aggodalomra.
MIKOR LÉPNEK A JEGYBANKOK A KORONAVÍRUS MIATT?
Jelentős esést követően, ha kitart a pánikhangulat a jegybankoknak lesz a feladatuk megnyugtatni a piacokat. Ilyen intézkedésektől ritkán fordul meg a piaci trend azonnal, a hangulat javítására azonban alkalmas lehet. A 2008-as válságból is az állami segélycsomagok, a kamatcsökkentés és a pénznyomtatás segítségével állították helyre a piacba vetett bizalmat.
MIBE FEKTESSEN A KORONAVÍRUS OKOZTA TŐZSDEI ESÉS IDEJÉN?
Miközben 10-15%ot zuhantak a főbb részvénypiacok csupán egy hét leforgása alatt, a kötvénypiac szinte meg se mozdult. Bizonytalan időkben a pénz biztonságos helyen keres menedéket. Az EUR vagy USD-ben elszámolt állampapírok és kötvények kifejezetten jól teljesítettek a Forinthoz képest, mert a Forint gyengülése extra haszonként jelent meg.
Az arany klasszikus menedékdeviza. A bizonytalan időkben jellemzően felértékelődik. A 2008-as válságot követő években ezért is tudott rekord magasra ugrani az árfolyama. 2019-ben már elkezdett beárazni a piac egy gazdasági visszaesést, ezért az arany ára is emelkedésbe kezdett. A 2011-ben elért 1.895 USD árat viszont még mindig nem sikerült újból elérnie.
Nem kell újra feltalálnia a kereket ahhoz, hogy biztonságba tudhassa a pénzét. Gondoskodjon arról, hogy megtakarításai egyaránt kerüljenek kötvényekbe, részvényekbe, mindezt globálisan, akár kis arányban arannyal kiegészülve. Ha ezt kipipálhatja, nyugodtan állhat. Megtakarításai nyereségbe fordulnak majd.
+ BIOTECHNOLÓGIA
Minden éremnek két oldala van. Ami a gazdasági szereplők többségének visszaesés, néhány szerencsésnek lehet nagy nyereség is. A koronavírus ellenszerét fejlesztő gyógyszergyártók kiemelt figyelemre és forgalomra számíthatnak sikeres fejlesztés esetén.
MIÉRT KÉNE KERÜLNIE A RÉSZVÉNYPIACOT?
A jó hír, hogy az eladási hullám során azoknak a vállalatoknak is lement az árfolyamuk, amiknek semmi közük a koronavírushoz. pl. az amerikai közmű szolgáltatók vagy a Netflix. Vizet inni, szemetet szállíttatni vagy TV-t nézni akkor is fognak, ha több időt kell otthon tölteni.
Ahelyett, hogy a tökéletes időpontot próbálja eltalálni (úgyse tudja), a kiszemelt vállalatok minőségére figyeljen.
A közismert, nagy múltú, saját területén piacvezető vállalatok stabil befektetést jelentenek hosszútávon.
Néhány példa: Facebook, Amazon, Coca-Cola, Unilever, L’Oréal, Caterpillar, Walt Disney, Henkel…
Ha már rendelkezik részvényekkel, jó alkalom nyílik bővíteni a befektetéseit kedvezőbb árakon. Így növelni tudja a nyereségét az emelkedés során.