2022 első félévében a globális tőkepiacokon jelentős eladói nyomás mutatkozik, amit elsősorban az amerikai kamatemelési ciklus, a rekord magas infláció, a háború és a kínai ellátási láncok akadozása táplál.
Az amerikai S&P 500 a világ legfontosabb tőzsdeindexének számít és egyben megbízható indikátora az amerikai piacon uralkodó hangulatnak is. Idén az árfolyama a legutolsó csúcshoz képest már elérte 20%-os mínuszt, ezzel az index hivatalosan is belépett a medve piac szakaszába.
Minél nagyobb egy piaci korrekció és az ezt kísérő riadalom, annál több befektető gondolkodik el azon, hogy az egyre olcsóbbá váló piacon részvényeket vásároljon.
A szaknyelvben ezt nevezzük buy the dip -nek, vagyis mélyponton vásárolni.
Ugyanakkor az, hogy a tőkepiacon egy befektetési instrumentum árfolyama visszaesik, ugyanannyira magától értetődőnek kell lennie, mint az, hogy emelkedik.
Az S&P 500 index az elmúlt 40 évben átlagosan évi legalább 2 alkalommal esett vissza 10%-ot és 20%-ot legalább 2 évente produkált. 50%-nál nagyobb visszaesés az elmúlt 90 évben körülbelül 10-12 évente következett be.
Innen nézve már nem is tűnik annyira extrémnek a jelenlegi piaci környezet.
Miért ideális a buy the dip stratégia?
A buy the dip stratégia abból indul ki, hogy a részvénypiac folyamatosan hullámzik, ezért a legjobb vételi lehetőségek a visszaesésekben alakulnak ki. Mivel hosszú távon emelkedésre számítunk, minden alkalmat, amikor kicsit is lentebb kerülnek az árak, érdemes megragadni és vásárolni.
A vezető indexeknél a korrekció olyan, mint a novemberi Black Friday akció. Rövid ideig tart és óriási árelőnnyel lehet bevásárolni.
A történelmi visszatekintésből látjuk, hogy minél nagyobb az utolsó történelmi csúcshoz képest a visszaesés, annál nagyobb hozam várja a befektetőket hosszú távon.
A buy the dip stratégia nem egyenlő azzal, hogy minden kisebb korrekciót is megvegyünk a piacon.
Előfordul, hogy évek telnek el (2010-2022 között 5 évig nem volt korrekció) érdemi visszaesés nélkül. Az egymást követő történelmi csúcsok azt jelzik, hogy erős a vásárlói kedv, erős a trend.
Azért is fontos stratégiaként kezelni, mert könnyen elkezd remegni a befektető keze, ha megjelennek a mínuszok. Utólag könnyű megállapítani, hogy itt meg itt kellett volna vásárolni. Viszont, amikor elkezdenek esni az árfolyamok sokakat elfog a félelem és megfogalmazódik bennük az a generációkon átívelő kérdés, miszerint: “vissza fog ez még jönni valaha”?
Fontos tanács, hogy befektetőként maradjunk nyugodta és kövessük a leírt szabályokat pl.: ha 10%-ot esik a piac nagyobb értékben vásároljak. Ez sokkal eredményesebb, mint minden egyes alkalommal – lesz bőven – egyedileg mérlegelni, hogy Itt az idő? Jók az árak? Fog még lentebb menni? Hogy áll a gazdaság? Milyenek a vállalati profitkilátások?
Sokszor a befektetési piacokon a legegyszerűbb stratégiák a leghatékonyabbak. Ezért működik jól a buy the dip!
Ezt és az átlagárhatást is megemlítjük legfrissebb pénz beszél podcastünkben, amit itt tud meghallgatni: https://anchor.fm/inwestmentors/episodes/Buy-the-Dip–eljtt-az-id-mr-vsrolni-e1jilfv?fbclid=IwAR0x2aD93d_dNadmeLXb-eG2XIJMNRLSwVW7t0K8UIIH6PWoesVE2aarwoc
Ha visszatekintünk 100 évet, akkor láthatjuk, ha egy évig tartottunk egy medvepiacot, akkor több mint 70% volt az esélye annak, hogy új csúcsra emelkedik az index árfolyama.
Számos statisztika bizonyítja, hogy befektetőként az a legbiztonságosabb módszer, ha nem próbáljuk meg kitalálni, hogy egy adott befektetésnek hol van a legalja, vagy a legteteje, tehát nem ugrálunk ki-be a piacra. Sokkal kifizetődőbb, ha értékalapon választunk befektetést és vagy rendszeresen (cost-average hatás) vagy a piaci korrekciók alkalmával rávásárolunk befektetésünkre.