A világ leggazdagabb családja. Az általuk kezelt vagyont 2 trillió dollárra becsülik.
Rengeteg pénz, titokzatosság és egy csődközeli helyzet, amit megfordítva, a történelem egyik legnagyobb állampapír spekulációját hajtották végre.
A cikk végére megtudod, hogy stratégiájukkal hogyan tudsz Te is átlagon felüli eredményt elérni.
Történetük a napóleoni háború ideje alatt kezdődött. Napóleon jól ismert a legtöbbek számára, azonban kevesen tudják, hogy a birodalmak csatája mellett egyben pénzügyi rendszerek is küzdöttek egymással.
Napóleon francia rendszere a hadizsákmányon alapult. A legyőzött területekre súlyos adókat vetett ki, amiből a további hódításokat finanszírozta.
Az angolok államkötvényből, azaz hitelből fizették az elhúzódó harcokat. Ebben az időben rekord méretűre ugrott a brit államadósság mérete, ami több mint kétszerese volt már az éves gazdasági kibocsájtásnak.
A súlyos terhek visszahatottak a kötvények árfolyamára is, ami 1797-ben már 50%ig zuhant.
A közismert legenda szerint a Rothschild család a waterlooi csatán gazdagodott meg. Nathan Rothschild a helyszínről figyelte az eseményeket és amikor látta a már Wellington herceg győzelmét, az életét is kockára téve rohant Angliába. Ott először téves híreket terjesztett, amivel tovább nyomta a kötvények árait, majd jól bevásárolt belőlük. Az igazság az, hogy Goebbels propaganda gépezete színezte ki a történetet és a Rotschild család majdnem belerokkant a háború végébe.
kép: wikipedia
Az angoloknak a háborúhoz arany és ezüstpénzre volt szüksége, mert a csatatéren nem tudták használni a kötvényeken keresztül megszerzett papírpénzt (főleg Anglián kívül a fontot…). 600.000 font értékű francia arany és ezüst érme összegyűjtésével és csatatérre szállításával az angol pénzügyminiszter Nathant bízta meg, akinek akkor már nagy tapasztalata volt a csempészetben. Logisztikában segítséget jelentett az Európa szerte szétszóródott öt tagú család (Nathan London, Amschel Frankfurt, James Párizs, Carl Amszterdam, Salomon pedig ahova Nathan küldte).
1814. májusában, 3 hónappal a kérés után Nathan már 1.2 millió font értékű aranyat szállított.
Napóleon Elba szigetére való száműzése majd visszatérése után Waterloonál csaptak össze az Angolokkal. A szoros csata végül a franciák vesztét hozta, ami felfordította a tőzsdéket.
A háború alatt az arany ára az egekbe szökött, viszont ahogy kilátásba került a vége, hirtelen drasztikusan esni kezdett. Mivel a Rothschildok vagyona szinte teljesen aranyban volt, óriási veszteség volt kilátásban. Nathan viszont időben felismerte a küszöbön álló pénzügyi veszélyt és tizenkilencre lapot húzva óriásit kockáztatott. Az aranyat eladva nagy tételben kötvényeket kezdett vásárolni.
Tervei szerint az angol kormány a korábban háborúra fordított pénzt a kötvények visszafizetésére tudja költeni. A csökkent kibocsájtás és a biztos fizetés pedig felfele hajtja az állampapírok árát.
A kötvényeket 55-60%-os áron vásárolva, 1 évet várt az eladással. Végül az arany veszteségét elkerülve, 40% nyereséggel szállt ki a kötvényekből. A jól sikerült tranzakció mai értéken 600 millió fontot (k. 220 milliárd Ft) érne. Ez az ügylet dinasztiálisan megalapozta a Rothschildok hírét és vagyonát.
A Rothschildok 19. század közepére kereskedőkből, állampapír befektetőkké váltak.
Ahogy korábban olvashattad a horvát tengerpart elvesztésének okait, úgy itt is látszik a pénzügyi rendszerek fejlettsége kulcs szerepet tölt be egy háború alakulásában, de egy gazdaság fejlődésében is. A hatékony hálózat és a kötvények sikere ismét győzedelmet aratott az hadizsákmány és adóztatás felett.
Mi volt a Rothschild család stratégiája?
- Másodpiacról vásárolt kötvényeket – A másodpiac már 200 évvel ezelőtt is a profi befektetők játszótere volt. Nathan Rothschild vehetett volna friss kibocsájtású állampapírokból is ugyanabban az időben, de mégsem ezt tette. Felismerte a lehetőséget, hogy ugyanolyan állampapírokból olcsóbban tud venni a korábbi kibocsájtásokból. Míg az angol lakosság közvetlenül vásárolt, 100%-os áron, ő fele ennyiért tudott vásárolni és a kamat mellett árfolyamon is keresett.
- Magasabb kockázatú és magasabb hozamú kötvényeket vásárolt – Tisztában volt vele ahhoz, hogy átlagon felüli hozamot érjen el, kockázatot kell vállalnia. A kockázatos befektetésekből a legkevésbé kockázatosat, az állampapírt választotta, abból is egy akkor még rossz gazdasági helyzettel bíró országét: Angliáét.
- Számított az inflációra – Az arany árának esése azt jelentette, hogy egy kg kenyérért vagy egy londoni lakásért több aranyat kellett fizetni. Ez az arany inflációja volt. A Rothschildokat a teljes vagyonuk elértéktelenedése fenyegette, ami ellen úgy tudtak védekezni, hogy más befektetésekbe: állampapírba menekültek.
- Rugalmasan kezelte a befektetéseit – Sikerének elengedhetetlen feltétele volt, hogy tudott váltani, amikor szükséges volt. Kényelmesebb lett volna minden pénzét aranyban tartani, de ő nem akart veszíteni ezért áthelyezte pénzét a megfelelő időben.
- Türelmes volt – Nathan testvérei már könyörögtek, hogy adják el az állampapírokat, de nem engedett. 1 évig várt vele, ami alatt az árfolyamok voltak alacsonyabb és magasabb szinten is. Az idő végül igazolta és rendkívüli nyereséggel zárta a befektetését.
A Rothschild család saját meggazdagodásán és a napóleoni háború eldöntésén túl mással is hozzájárult a világ pénzügyi rendszerének fejlődéséhez. A 19. század közepén 14 különböző államkötvényt bocsájtottak ki és már porosz, belga, brazil, osztrák és orosz kötvényekkel is kereskedtek. Az állampapírokat nem csak a saját országuk tőzsdéjén, hanem más országokban is kibocsájtották. Ezzel a fejlesztéssel az állampapír tulajdonosok a számukra kedvező helyen tudták begyűjteni a kamatokat.
Innovációjuknak köszönhetően ma Te is hozzá tudsz férni Magyarországról más országok papírjaihoz.
A nemzetközi állampapír vásárlási lehetőségekről többet itt találsz:
NEMZETKÖZI ÁLLAMPAPÍR KÖRKÉP, MELYIK A LEGJOBB VÁLASZTÁS?
Még több hasznos információ az állampapírokról:
Egy nap alatt 4,2% hozam magyar államkötvényekkel, a felminősítés hatásai Magyarországra
Így érj el 5% feletti kamatot államkötvényekkel
9 titok az állampapírokról, amit nem tudtál idáig
forrás: Niall Ferguson – A pénz felemelkedése
kép: istock.com