Exkluzív elemzés – Készült kizárólag az InwestMentors ügyfeleinek
- 332-n, rekordmélységben a forint
- Az USA-ban a kamatokat újból csökkenteni kezdték
- Németországban 10 éves távlatban nem számítanak pozitív, 0% feletti kamatra.
Csak néhány hír 2019 közepéről.
Meglepő?
Kicsit sem. Sőt!
2019-ben csak a trendek folytatódnak. Legalábbis egyelőre.
Egyedül a kötvénypiacon meginduló kamatcsökkentés jelent újabb fordulatot, amire elemzésünk végén bővebben is kitérünk.
Rendszeresen érkezik hozzánk megkeresés a várható recesszióval kapcsolatban. Tucatjával kapunk aggódva érdeklődő leveleket az állítólag nyakunkon lévő következő válságról.
Röviden reagálva, a növekvő fogyasztás és alacsony munkanélkilség nem egy válság tipikus jele.
Mit gondolnak a nagy alapkezelők a válság közeledtéről?
A több, mint 4.000 milliárd dollárt kezelő Blackrock szerint jelenleg a gazdasági növekedés utolsó szakaszának az elnyújtása zajlik. A válság esélyét pedig nagyon alacsonyra valószínűsítik. Az előttünk álló növekedési időszak még évekig is eltarthat.
A jegybankok újabb kamatcsökkentései lehetőséget nyújtanak a gazdasági növekedés kibővítésére. Az alacsony kamatok segítenek olcsón hitelhez jutni, amitől nő a fogyasztás, élénkül a gazdaság.
Ebben a piaci szituációban óvatosabban kell vezetni, nem pedig két lábbal a fékre taposni.
A növekedés utolsó szakasza tartogathat még nagy emelkedéseket is, amiről lemaradnak azok, akik mindent feláldoznak a túlzott biztonságért.
Tehát a sokat hangoztatott recesszió a legnagyobb alapkezelők szerint nincs még terítéken. A növekedés lassulására és ezzel együtt csökkenő hozamra viszont számítanak. Ezt a leginkább az ingadozó árfolyamokban lehet észlelni, illetve a rövidtávon csökkenő hozamelvárásokon.
Kereskedelmi Konfliktus
Az USA és Kína között kiélesedő konfliktus ma már látható, hogy nem csupán a kereskedelmi mérleg helyrebillentéséről szól. Egy stratégiai verseny zajlik, a világ vezető gazdaságának címéért és az ezzel járó hatalmi előnyökért.
A helyzet mélyülésével a kérdések egyre csak szaporodnak, ami átalános bizonytalansághoz vezethet a piacokon.
Hogyan érdemes védekezni a kereskedelmi konfliktus kockázataira?
A bizonytalanság miatt a legjobb stratégia a széles diverzifikálás lehet különböző régiók, részvények és kötvények között.
Hol a profit?
A befektetőket leginkább izgató kérdés, hogy mivel tudnak hozamokat elérni a következő években. A kérdés megválaszolásához segítségül a Blackrock készített egy 10 évre előre szóló becslést a várható hozamokról.
Az elemzésből kitűnik, hogy a legnagyobb hozampotenciállal az európai részvények bírnak.
Ennek a legfőbb oka az lehet, hogy több éves oldalazás után 2019-ben is a 2015-ös értéken állnak a vezető európai indexek.
Kötvény oldalon – összehangban más várakozásokkal – továbbra is az USA vállalati kötvények és a fejlődő állampapírok számítanak a legmagasabb emelkedésre.
Merre tarta a Forint? Merre tart Magyarország?
A forint rekordmélységbe süllyedt az euróval szemben, és ez normális.
Furcsa látni, hogy nincs pánik a piacon, nem folyik a csapból is a pénzünk gyengélkedésének a híre.
Megváltozott az emberek hozzáállása, szépen megszokták és elfogadták, hogy a magyar forint az márcsak ilyen gyengélkedő deviza.
Ez a fajta közöny pedig sokat elárulhat a sorsáról…
Kár lenne messzemennő, bizonytalan találgatásokba bocsájtkozni, senki nem tudja biztosra merre tart a forint árfolyama.
Az elmúlt 10 évben kirajzolódó trendből – 250-től 330-ig jutottunk – a magyar gazdaság kiszolgáltatottsága, és az elszabaduló infláció alapján, inkább valószínű, hogy tovább folytatódik a forint gyengülése.
Arról, hogy megéri-e 330-ért Eurót venni ITT írtunk.
Hogy áll az állampapír / kötvénypiac?
Konzultáció során gyakran emlegetik ügyfeleink azokat a boldog éveket, amikor még 10% feletti kamattal tudták fialtatni a bankba rakott pénzüket – vonatkoztassunk el most attól, hogy az infláció is 10% fölött volt abban az időben.
Szomorúbb eset, amikor valaki a 15 évvel ezelőtti hozamokhoz igazítja az elvárásait. Előfordul, hogy már a konzultáció előtt kiköti, hogy csak akkor hajlandó befektetni, ha 10% feletti garantált kamatokat mutatunk. Ez egy olyan elvárás, mint ha azt mondaná, hogy akkor megy ki a szabadba, ha visszatér a 90-es években megszokott időjárás.
Eltűntek és nem is jönnek vissza a kamatok
Megváltoztak a lehetőségek, azok számára, aki a biztonságot keresik.
Az amerikai 30 éves kötvényhozamok rekordalacsony 2% alatti szintre kerültek.
A német 10 éves államkötvény szintén rekordmélységben -0,74%-on áll.
A fejlett piaci kötvények felén 1% alatti a kamat, negyedén pedig 0% alatti, tehát negatív. 3% felett pedig gyakorlatilag eltűntek ebben a régióban a kamatok.
A hosszúlejáratú kötvények jelzik, hogy a befektetők milyen kamatokra számítanak az elkövetkező évtizedekbe. Ha ma 2%-os kamattal adnak el egy amerikai államkötvényt, a befektetők arra számítanak, hogy 30 éves távlatban 2%-on vagy alatta marad a kamat.
Ilyen hozamszegény környezetben joggal merül fel a kérdés: mi értelme van ilyen befektetéseket a portfólióban tartani? A szakértői válasz az, hogy biztonságos elemet képez. Konzultációink során viszont azt tapasztaljuk, hogy nem akarnak a befektetők olyan eszközöket vásárolni, ami biztosra vehető módon maximum 1-2% kamatot kínál.
Hol lehet ma átlag feletti kamatokat elérni?
Azt látjuk, hogy a kötvénypiac kettészakadt. Aki a legmagasabb biztonságot keresi, biztosan veszíteni fog a pénze értékéből, mert a fejlett világ kötvénypiacán infláció alatti, jelentős részt negatív a kamat. Ez az állapot nem is úgy néz ki, hogy a következő években megváltozna. Irreális várni a magasabb kamatokra.
Ahogy azt már évek óta írjuk, a legnagyobb alapkezelők várakozásaival összehangban, ma csak a fejlődő kötvénypiacon lehet értelmezhető kamatokat elérni.
Megerősítést jelenthet, hogy a világ legnagyobb alapkezelője a Blackrock is már befektetésre ajánlja.
Aki most gondolkodik a magas kamatú állampapíralapok vásárlásában, annak kapóra jön az éppen zajló korrekció.
Az árfolyamok rendeződésénél a jelenlegi visszaesés +10% hozamot jelenthet az újonnan vásárlóknak. Mindeközben természetesen fizetik a kamatokat, ami nem ritkán 5-7% euróban vagy usd-ben.
Összefoglalva az aktuális állampapír és kötvény lehetőségeket, így állunk most:
- Forintban az állampapírok látszólag magas kamatot kínálnak, de ha számításba vesszük, hogy 2 év alatt 9%-ot gyengült a Forint az Euróval szemben, kiderül, hogy semmit nem ért ez a kamat.
- A fejlett piaci – USA, Németország, Nyugat-Európa, Japán – állampapírokon jobb esetben értelmezhetetlen a hozam, rosszabb esetben a negatív kamat miatt még fizetni is kell a befektetőnek.
- Fejlődő állampapírokban és vállalati kötvényekben van még számottevő kamat 5-7% körül.
A legfőbb kérdés mindig az, hogy mit jelent a piaci helyzet a saját befektetéseinkre.
3 lehetséges út van a befektetők előtt:
1, Elfogadja, hogy pénze infláció alatti hozamot fog elérni. Ekkor vehet magyar állampapírt forintért vagy nyugat-európai állampapírokat euróért, esetleg amerikait dollárért. Ez az út nyugodtnak tűnik (de nem az), viszont biztos veszteséggel jár.
2, Fejlődő állampapírokból vagy vállalati kötvényekből vásárol. A befektetés ideje alatt magas kamatokat fog kapni, árfolyamban viszont lehetnek ingadozások. 3-5 éves időtávban érdemes gondolkodni ahhoz, hogy egyenletes eredményeket érjen el. Ha életjáradékban gondolkodik, ez az út kínál a legmagasabb bevételeket.
3, Vegyesen helyez el a portfóliójában fejlett és fejlődő piaci állampapírokat és vállalati kötvényeket, vérmérséklettől függően.
MIRE VALÓK AZ ELŐREJELZÉSEK?
Minden jövőre vonatkozó elemzés a szerzője véleményét tükrözi. A gazdasági előrejelzés olyan, mint az időjárás előrejelzés, minél pontosabb és minél távolabbi jövőbe mutat, annál valószínűtlenebb, hogy az elképzelt formában valóra válik. Nem jelent garanciát, nem minősül befektetési tanácsadásnak és önállóan döntéshozásra is alkalmatlan. Befektetési döntés előtt tájékozódjon több, megbízható forrásból és forduljon segítségért tanácsadójához. Mielőtt kiválasztana egy befektetést, győződjön meg róla, hogy összhangban van-e a kockázatvállalása hajlandósgával.
Gondolatébresztőnek viszont kiválóan használható.
Nem írunk célárakról, mert az árat a piac dönti el és nem az elemzők. Ahogy jósgömbünk, úgy tuti tippünk sincsen.
Amiről itt olvashatott azok olyan lehetőségek, amik ár / érték arányban kedvezőek. Többnyire a befektetések hernyói, amik éppen lehet hogy csúnyák, de idővel magasba szálló gyönyörű pillangó lehet belőlük. Amíg hernyó állapotúak, kerülik az emberek, ezért könnyebb megfogni is. Egy ideig még lehet csiklandozza a kezünket, de megéri tartani, ha akarjuk látni repülni is.